Коли ФОПу обов'язково застосовувати РРО

Коли ФОПу обов’язково застосовувати РРО

Станом на зараз прийнято нові закони про касові апарати. В цій публікації описую коли ФОПу обов’язково застосовувати РРО.

Янків Богдан

Адвокат/юрист у м. Львів

+38 098 42 36 368
yankiv.bohdan@gmail.com

Чим страшний РРО?

Почнемо з того чому ж всі так бояться РРО. Для цього є декілька причин. В першу чергу, станом на зараз касовий апарат потрібно купити чи взяти в оренду, а також обслуговувати – це додаткові кошти та час.

Крім того, по касовому апараті потрібно додатково вести звітність та документообіг, а це в свою чергу ще додатково тягне час та гроші.

Тобто, поки не придумають касових апаратів, які будуть коштувати пару копійок та елементарно прості у використанні, або він не появиться в смартфоні – підприємці будуть не найкращим чином реагувати на обовязковість встановлення РРО.

Що добре, це те що в новому законі про касові апарати закладена можливість використання касового апарату за допомогою гаджетів по типу смартфона чи планшета. Тому в перспективі з днем набрання чинності закону подібні програми скоріш за все зроблять і мати касовий апарат буде не так страшно.

Але, зрештую, українські підприємці привикли, що все що їм потрібно для того, щоб розпочати бізнес – це відкрити ФОПа і працювати, ну а в кращому випадку, це відкрити декілька ФОПів.

Коли ФОПу обов’язково застосовувати РРО

Хто ж зобов’язаний станом на зараз без набрання чинності новим законом встановити касовий апарат.

Тут є декілька критеріїв. Якщо Ваше підприємство приймає платежі виключно по безготівці – Вам касовий апарат не треба у будь-якому випадку.

Якщо приймаєте кошти готівкою то касовий апарат треба в тому випадку, якщо Ви продаєте товари медичного призначення, ліки, або товари, що підлягають технічному обслуговуванню, тобто техніку не залежно від Вашого обороту. Тобто касовий апарат треба мати разом із відкриттям магазину.

Якщо ви займаєтесь будь-якою іншою діяльністю, касовий апарат треба ставити тільки тоді коли Ваш оборот за рік досяг понад 1 млн грн.

Оборот понад мільйон враховується за календарний рік, а не за останні 12 календарних місяців.

Зверніть увагу!

Що таке технічні присторої в розумінні РРО?

Хочу попередити Ваші питання, і розказати, що розуміється під складною технікою. Це наприклад, болгарки, дрельки, холодильники, смартфони, ноутбуки.

Саме це мається на увазі під складною технікою і якщо Ви продаєте контрабандою з ФОПа смартфони чи побутову техніку – Ви як мінімум мусите мати касовий апарат навіть до набрання чинності новим законом.

Коли ФОПу обов’язково застосовувати РРО та які є винятки

Якщо Ви торгуєте на ринку, в кіосках чи лотках і продаєш овочі, фрукти, газети, журнали і тому подібне – в таких випадках РРО використовувати не потрібно і забігаючи на перед, це не правда що згідно нового закону навіть бабка на базарі буде змушена мати касовий апарат, це міф. Отже, є винятки коли ФОПу обов’язково застосовувати РРО.

Нагадую ще раз ці всі норми стосуються поточного закону, як буде згідно нового закону що ухвалили депутати – розкажу далі.

Підпишись на мій YouTube-канал

Відповідальність за невстановлення РРО

Всім відома санкція у розмірі 1 грн за невикористання касового апарату, дійсно такий штраф діє. Але можна подумати, так: я касового апарату використовувати не буду, прийде інспектор, проведе провірку, скаже, що касовий апарат потрібно було використовувати, оштрафує на 1 грн і тоді я аж почну використовувати касовий апарат.

Все не зовсім так. Оцей штраф у розмірі 1 грн він оплачується від суми кожного товару, який мав бути проданий за допомогою касового апарату. Тобто, ти продав наприклад ноутбук з ФОПа – для цього треба було поставити касовий апарат. На перший ноутбук що ти продав штраф дійсно 1 грн. Але на кожен наступний товар який ти продаш вже штраф у розмірі 100% від суми продажу.

Вже з набранням чинності новим законом штрафу у розмірі 1 грн не буде, і штраф буде становити не 100% від вартості товару, а 150%.

Крім того, будь-який покупець зможе скористатися так званою нормою про кешбек. Наприклад, особа купила у вас товар – ви були зобовязані дати чек, але не дали, або дали не фіскальний чек – якщо така особа поскаржиться – ви будете зобовязані сплатити 150% штрафу від всіх операцій, за якими були зобовязані використовувати касовий апарат, а осба що поскаржилася зможе отримати суму вартості товару.

Не поганий такий бізнес, погодьтесь. Якщо ще приймуть норму про те, що за здачу корупціонера будуть давати 10%, то скоро взаглі можна буде тільки всіх здавати і мати не погані гроші, згідні?) Хто згідний ставте лайк цьому відео.

Коли вступає в силу новий закон про касові апарати та коли ФОПу обов’язково застосовувати РРО в майбутньому

Щодо нового закону. Він набуває чинності за 6 місяців з моменту опублікування. Попередньо прогнозували, що це буде 1 жовтня 2020 року. Проте, реалії наклали свої нюанси, закон перенесли да 1 січня 2020 року.

Саме з цього моменту будуть зобов’язані використовувати касові апарати підприємці, що займаються продажжю ліків, засобами лікарського призначення та технікою, тобто ті категорії, що і зараз, але до них додадуться підприємства, що надають послуги з охорони здоровя, ювелірні магазини, магазини вживаних товарів (наприклад секонд хенди і комісійні магазини), будь-які кафе, бари, ресторани, туристичні агенства, готелі, хостели, текстильні магазини, магазини автозапчастин.

Вже з 1 квітня 2021 року, тобто рік будь-який ФОП, окрім ФОП на 1 групі буде зобовязаний використовувати касовий апарат.

Фактично, відкриття бізнесу буде асоціюватися у суспільства не тільки з відкриттям ФОП, але і разом з тим що потрібно провести реєстрацією касового апарату.

Тобто так, це правда що вже скоро будь-який бізнес буде зобов’язаний використовувати касовий апарат, а якщо цього не робити то штрафи вкрай високі, а крім того, будь-хто може поскаржитися на Вас у контролюючі органи, а чек, який ви видали можна одразу перевірити на достовірність в реєстрі податкової.

Що я про це думаю. Якщо взяти практику інших країн світу, наприклад, Болгарії, Словакії – ті що найближчі до нас – вони пішли аналогічним сценарієм. Більше того, там навіть їхні аналоги ФОПів на 1 групі зобовязані використовувати касові апарати, а у нас поки такого не передбачено.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
+
Передзвоніть мені!