Книгу обліку доходів скасовано

Книгу обліку доходів скасовано

Книгу обліку доходів скасовано буде найближчим часом. Деталі у статті розказує юрист Богдан Янків.

Янків Богдан

Адвокат/юрист у м. Львів

+38 098 42 36 368
yankiv.bohdan@gmail.com

Коли книгу обліку доходів скасовано?

Міністр Дубілет анонсував, що книги обліку доходів для ФОПів будуть скасовані.

Попередньо, Дубілет анонсував те, що скасують обов’язковість трудових книжок – я про це знімав відео на своєму YouTube-каналі і цей процес активно рухається. Саме тому, немає підстав не довіряти тому, що книги обліку теж скасують.

Вже зараз у верховній раді зареєстровано законопроект під номером 2524 згідно якого мають скасувати книгу обліку доходів. Перейшовши за посиланням по законопроекті можна відслідковувати статус його руху.

Анонсовано те, що книги обліку доходів будуть скасовані для всіх ФОП, окрім тих, що є платниками ПДВ.

Де передбачено ведення книги обліку?

Станом на зараз згідно статті 296.1.1. податкового кодексу передбачено, що фізичні особи-підприємці на спрощеній системі ведуть книги обліку доходів щоденно, відображаючи підсумок прибутків. Аналогічні положення є і для ФОПа на загальній системі.

Ще декілька статтей податкового кодексу теж передбачають обов’язковість реєстрації та ведення книги обліку доходів.

Фактично, це означає, що незалежно від групи оподаткування – ФОП зобов’язаний зареєструвати та вести книгу обліку доходів.

На практиці, книга обліку доходів не ведеться багатьма ФОПами тому що це досить не зручно, саме тому дуже доцільно те, що книгу обліку доходів скасовано.

За те, що не ведеться книга обліку доходів станом на зараз штраф становить у розмірі 510 грн. До 20 червня 2019 року відповідальність була більш сувора, а саме 5-ти кратний розмір не внесеної суми у книгу обліку.

Нюанси скасування книги обліку доходів

В цій всій ситуації зі зменшенням штрафу та й взагалі скасування книги обліку доходів потрібно розуміти один важливий принцип законів а саме те, що вони не мають зворотної дії в часі.

Це означає, що наприклад, якщо ви не вели книгу обліку доходів до 20 червня 2019 року і у Вас це виявить інспектор – навіть зараз буде застосовуватися 5-ти кратний штраф, оскільки він діяв на той момент порушення у минулому.

Крім того, навіть якщо повністю скасують книгу обліку доходів – всерівно за ті періоди коли вона була обов’язкова буде штраф за відсутність книги ну і інспектори зможуть оштрафувати. Саме тому, з цим треба бути вкрай уважним.

Звичайно, таке буде тривати не вічно, оскільки перевіряти суб’єктів господарювання можуть тільки за 3 останні роки діяльності з моменту перевірки. Таким чином вже 20 червня 2022 для підприємців діючих до 20 червня 2019 року не зможуть накласти суттєвий штраф за не ведення книги обліку доходів.

Підпишись на мій YouTube-канал

Новостворених підприємців ці штрафи стосуватися не будуть. До речі, відео про скасування 5-ти кратних штрафів за не ведення книги обліку доходів я вже зняв – запрошую тебе його переглянути – посилання на відео є в анотації.

Зверну Вашу увагу щодо порядку скасування книги обліку доходів. Оскільки її передбачено нормами податкового кодексу – то лише шляхом виключення цих норм можна скасувати книгу обліку доходів.

Процес виключення норм з податкового кодексу можливий шляхом прийняття закону, тобто треба подати законопроект, пройти перегляд в комітеті, проголосувати в першому та другому читанні, а також щоб підписав президент та пройшла офіційна публікація.

Саме тому, скоріш за все найближчі пів року книгу обліку доходів ще доведеться реєструвати та вести, до тих пір поки законопроект не пройде повний процес прийняття.

В існуючому законопроекті 2524 пропонується не повне скасування книги обліку доходів а відміна її реєстрації. Таким чином, всім ФОПам кому зручно вести книгу обліку доходів – будуть мати право це робити. Якщо хтось не захоче цим займатися – буде мати повне право не реєструвати та не вести книгу обліку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
+
Передзвоніть мені!